Dom Polski Żwirki i Wigury
Logo DPŻW i Klubu Ikar
Dom Polski / Polský Dům

Rewitalizacja Domu Polskiego Żwirki i Wigury w Cierlicku

Nasz DOM wybudowany w latach 1989-94 w czynie społecznym, z wielkim entuzjazmem i determinacją budowniczych (a także z konieczną, wielką oszczędnością kosztów inwestycyjnych), potem tętniący życiem – wymaga rewitalizacji…

REWITALIZACJA DPŻW – to niezbędne remonty (zacieplenie i osuszenie) oraz lokalne rekonstrukcje – czyli zasadnicza poprawa energetyczna, ergonomiczna, a także estetyczna. To wszystko w celu usprawnienia funkcjonowania i podniesienia atrakcyjności Domu, czyli jego ogólnego ożywienia.

Decyzję o zagajeniu rewitalizacji podjął Zarząd Miejsowego Koła w Cierlicku Kościelcu w 2021 r., z poleceniem Rady Gospodarczej DPŻW, w porozumieniu i z akceptacją Zarządów MK PZKO Cierlicko Centrum i Cz. Cieszyn Stanisłowice – kół PZKO z siedzibą w DPŻW.
Pierwszym krokiem było przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej prac budowlanych. W 2022 r. dokumentację przygotowało biuro architektoniczne FRIS Architekti z Cz. Cieszyna – Inż. arch. Adam Jursa i Inż. arch. Katarzyna Jursa Pielesz.
Młodzi, ale doświadczeni już architekci wychodzili z założenia: 1) Dobrze funkcjonalna całość, 2) Pokora nad wykonanym, ale bez nostalgii, 3) Nie przebudować, ale poprawić. Na tych zasadach, z inwencją opracowany projekt architektoniczny został przez nas zaakceptowany.

Nowy dach

W roku 2023 nastał czas realizacji. Projektowo do remontu wyznaczone na ten rok były prace ziemne – renowacja izolacji i zacieplenie fundamentów. Po konsultacji z projektantami zdecydowano wykonać w pierwszej kolejności zacieplenie dachu. Do tej zmiany skłonił nas aspekt ekonomiczny – zacieplony dach pomoże wyraźnie obniżyć koszty ogrzewania, które ostatnio są wysokie i wciąż rosną (przekonała nas o tym ostatnia zima). Latem, w upalne dni, zapewni znośną temperaturę w sali głównej…

Wykonawcą robót na dachu była blacharska firma Ralsa, s.r.o. z Trzyńca, wyłoniona formą konkursu. Prace realizowano latem, przy sprzyjającej pogodzie.
Zdjęto pierwotne pokrycie dachu (blachę aluminiową – oddaliśmy do złomu), zamontowano paroizolację oraz izolację termiczną. Zacieplony dach zakryto folią dachową. Wymieniono również okno dachowe i naprawiono podniszczone kominy.

Nowy, zacieplony dach jest dobrym startem rewitalizacji naszego Domu.

Przebieg prac w fotogalerii

Realizacja prac remontowych w ramach REWITALIZACJI DPŻW jest możliwa dzięki zrozumieniu naszych potrzeb i wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. Serdecznie dziękujemy!

„Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP”.

Projekt priorytetowy

Kontynuowanie prac remontowych w ramach REWITALIZACJI DPŻW jest możliwe dzięki wielkiemu zrozumieniu naszych potrzeb i wsparciu finansowemu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. DZIĘKUJEMY!

Pod koniec roku 2023 Miejscowe Koło PZKO Cierlicko Kościelec za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego skierowało do Ministerstwa Spraw Zagranicznych wniosek o dofinansowanie projektu w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna 2024”.

Wniosek był zaakceptowany – Dom Polski Żwirki i Wigury w Cierlicku znalazł się na liście projektów priorytetowych z zakresu infrastruktury polonijnej, które dofinansowane będą w całości w latach 2024-26. Na projekt „Remont Domu Polskiego w Cierlicku Kościelcu” przeznaczone jest dofinansowanie w wysokości 1500 tys. PLN

Ta kwota umożliwi zrealizować w trzech etapach następujące czynności:

  • Renowacja hydroizolacji fundamentów oraz ich zacieplenie, renowacja kanalizacji deszczowej
  • Rekonstrukcja klatki schodowej zewnętrznej (włącznie nowych fundamentów).
  • Modyfikacja interieru Klubu IKAR oraz wybudowanie nowych toalet na jego zapleczu i modernizacja kuchni.
  • Niwelacja terenu, wybudowanie nowych chodników i drogi dojazdowej do Klubu IKAR oraz tarasu od strony wschodniej.

Moduł 2024

Prace ziemne i nowe toalety

Przebieg prac w fotogalerii

W 2024 r. formą konkursu wyłoniono wykonawcę prac budowlanych – jest to firma budowlana RM-INSTAV z Łomnej Górnej (Horní Lomná). Pracownicy tej firmy wykonali zaplanowane prace: przeprowadzono wykopy odsłaniające fundamenty całego budynku – odpowiednio głębokie i szerokie, wykonano kompletną renowację izolacji przeciwwodnej oraz termoizolację czyli zacieplenie fundamentów styropianem elewacyjnym, położono nową kanalizację deszczową i nowy drenaż.

Dostęp do fundamentów (w celu ich odkrycia) wymagał usunięcia zewnętrznej klatki schodowej. Po zasypaniu wykopu i utwardzeniu zasypki zamontowano nowe schody. Przyśpieszono wykonanie betonowego murku, który podtrzymuje skok terenowy przed ścianą frontową, przy wejściu głównym – to umożliwi bezpieczny dostęp do domu w okresie zimowym, kiedy prace remontowe będą wstrzymane i w domu odbędą się tradycyjne spotkania i imprezy.

Zamontowano nowe drzwi wejściowe do IKARA (z zaplanowanego tarasu przed ścianą wschodnią) i rozpoczęto instalację toalet na zapleczu klubu