Dom Polski Żwirki i Wigury
Logo DPŻW i Klubu Ikar
Dom Polski / Polský Dům

Rewitalizacja Domu Polskiego Żwirki i Wigury w Cierlicku

Nasz DOM wybudowany w latach 1989-94 w czynie społecznym, z wielkim entuzjazmem i determinacją budowniczych (a także z konieczną, wielką oszczędnością kosztów inwestycyjnych), potem tętniący życiem – wymaga rewitalizacji…

REWITALIZACJA DPŻW – to niezbędne remonty (zacieplenie i osuszenie) oraz lokalne rekonstrukcje – czyli zasadnicza poprawa energetyczna, ergonomiczna, a także estetyczna. To wszystko w celu usprawnienia funkcjonowania i podniesienia atrakcyjności Domu, czyli jego ogólnego ożywienia.

Decyzję o zagajeniu rewitalizacji podjął Zarząd Miejsowego Koła w Cierlicku Kościelcu w 2021 r., z poleceniem Rady Gospodarczej DPŻW, w porozumieniu i z akceptacją Zarządów MK PZKO Cierlicko Centrum i Cz. Cieszyn Stanisłowice – kół PZKO z siedzibą w DPŻW.
Pierwszym krokiem było przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej prac budowlanych. W 2022 r. dokumentację przygotowało biuro architektoniczne FRIS Architekti z Cz. Cieszyna – Inż. arch. Adam Jursa i Inż. arch. Katarzyna Jursa Pielesz.
Młodzi, ale doświadczeni już architekci wychodzili z założenia: 1) Dobrze funkcjonalna całość, 2) Pokora nad wykonanym, ale bez nostalgii, 3) Nie przebudować, ale poprawić. Na tych zasadach, z inwencją opracowany projekt architektoniczny został przez nas zaakceptowany.

W roku 2023 nastał czas realizacji. Projektowo do remontu wyznaczone na ten rok były prace ziemne – renowacja izolacji i zacieplenie fundamentów. Po konsultacji z projektantami zdecydowano wykonać w pierwszej kolejności zacieplenie dachu. Do tej zmiany skłonił nas aspekt ekonomiczny – zacieplony dach pomoże wyraźnie obniżyć koszty ogrzewania, które ostatnio są wysokie i wciąż rosną (przekonała nas o tym ostatnia zima).
Wykonawca robót na dachu wyłoniony zostanie formą konkursu.

Realizacja prac remontowych w ramach REWITALIZACJI DPŻW jest możliwa dzięki zrozumieniu naszych potrzeb i wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. Serdecznie dziękujemy!

 

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna 2022” za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Logo Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Logo Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie

Tablica w formacie PDF.