Aktualności

Nasz dom z pompą

…czyli zakup i instalacja pompy ciepła w DPŻW

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Nazwa programu lub dotacji: Wsparcie finansowe Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie
Nazwa zadania: Zakup i instalacja pompy ciepła w DPŻW
Dofinansowanie: 45000 PLN
Całkowita wartość: 65520 PLN

Flaga i godło Rzeczypospolitej Polskiej

Dom Polski Żwirki i Wigury zgodnie z projektem budowlanym wyposażono w klasyczny system ogrzewania centralnego z piecem na paliwo stałe, czyli głównie węgiel lub koks. Tak w latach 90-tych XX wieku było prosto i tanio – czyli normalnie, wg normy. Jednak nowa norma prawna obowiązująca od 2022 r. już nie pozwala na spalanie węgla (koksu) w domowych piecach – z przyczyn ekologicznych. Z tego powodu musimy zmienić technologię ogrzewania. Niestety, na kościeleckie wzgórze nie dotarła gazyfikacja, i pono nie dotrze, więc zgodnie z zaleceniami fachowców zdecydowaliśmy się na ogrzewanie za pomocą „pompy ciepła“.

Pompa ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenie grzewcze, które stanowi najwydajniejszy sposób ogrzewania domu. Jednak cena zakupu i fachowego montażu jest stosunkowo wysoka, dlatego Rada Gospodarcza DPŻW zdecydowała o instalacji pompy o niższej wydajności, aniżeli wskazuje audyt termiczny domu, zakładając większą izolacyjność termiczną po ociepleniu budynku. Ocieplenie jest jednym z zadań planowanej rewitalizacji Domu Polskiego Żwirki i Wigury. Tymczasem pompa ciepła zapewni bezobsługowe „temperowanie“ ogrzewania, a w razie ostrej zimy dom dogrzany będzie tradycyjnie. Temperowanie może również zmniejszyć uciążliwą wilgoć w ścianach pomieszczeń sutereny.

Zakup i instalację pompy ciepła przeprowadzi specjalizowana firma Tadeáš Tacina – TASAR z Oldrzychowic do końca października. Inwestycję obliczono na 380 000 Kč. Kościeleckie Miejscowe Koło PZKO złożyło wniosek do Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie na dofinansowanie tej inwestycji. Wniosek został przychylnie rozpatrzony, Fundacja przekazała na ten cel 45 000 PLN, więc realizację inwestycji nastartowano.


Tadeusz Smugała – nekrolog

Tadek Smugała - nekrolog

W Domu Polskim Żwirki i Wigury w Cierlicku
już nie zabrzmi Jego donośne: witam w sali pod samolotami.

Na Żwirkowisku już nie opowie o Lotników starcie do wieczności.

Sam wystartował – nasz kolega

Tadeusz Smugała, Prezes

Niezwykle ofiarny i pracowity społecznik
z imponującą energią i zapałem. Wielki patriota.

Niezapomnimy.

Zarząd MK PZKO Cierlicko Kościelec


Dzień Otwartych Drzwi 2021

Dzień OD DPŻW 2021


Młode Żwirkowisko 2021

MŁODE ŻWIRKOWISKO 2021-min


Bal pod samolotami

bal-2017-pzko-koscielec-i-msz


Bal pod samolotami

W piątek 23.1.2015 odbył się  tradycyjny bal kościelecki. W tam roku wspólnie z Macierzą Szkolną z Cierlicka. W roku potrójnego jubileuszu Macierzy tematem przewodnim oprócz WAMPIRÓW były dzieci i zbieranie” funduszy „na KREDKI I ZESZYTY.

Macierzz potrójny 2015DSC_0055DSC_0073DSC_0085DSC_0087
BAL KO 2015 - zaproszenie


20 lat Domu Polskiego ŻiW

W sobotę 13 września 2014 odbyła się uroczystość 20 lecia oddania do użytku Domu Polskiego Żwirki i Wigury.20 DPŻW ulotka (zapro) ZWROT artykuł Glos 1 Glos 2


Młode Żwirkowisko 2014

W roku 2014 odbyło się Młode Żwirkowisko w piątek dnia 12 września.JaMŁODE ŻWIRKOWISKO 2014 (n)ZWROT foto konsul LISTY Terlicko MODE OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA