Dom Polski Żwirki i Wigury
Logo DPŻW i Klubu Ikar
Dom Polski / Polský Dům

Klub Młodych

W Domu Polskim Żwirki i Wigury ma swoją bazę Klub Młodych W Grocie Stankosia. Klub tworzy grupka aktywnych młodych ludzi z okolicznych wiosek i gmin, przede wszystkim: Grodziszcza, Cierlicka, Stanisłowic i Kościelca (stąd nazwa W Grocie Stankosia).

Klub oficjalnie zawiązano 8 lutego 2002 roku, jednak idea założenia Klubu pojawiała się w głowach i dyskusjach założycieli już w trakcie jesieni 2001 roku. Klub początkowo nosił nazwę „Trabancik”. Nie wiadomo już, kiedy pojawił się pomysł aktualnej nazwy „W Grocie Stankosia”. Wiadomo tylko, że używano ją już w ramach pierwszych zapisów do nieoficjalnej kroniki klubowej w marcu 2003 roku.

Inspiracją dla założycieli Klubu był działający kiedyś na Kościelcu i w Stanisłowicach IKS. Niechodziło przy tym o inspirację przypadkową, bo rodzice większości klubowiczów byli członkami IKS–u.

Działalność Klubu Młodych koncentruje się głównie na organizowaniu imprez kulturalnych i towarzyskich, wśród których szczególną popularność wśród zaolziańskiej młodzieży zdobyła przede wszystkim impreza pt. Śmiergustówka odbywająca się zawsze w wieczór przed Śmiergustem. Pierwsza edycja Śmiergustówki odbyła się już w kilka tygodni po założeniu Klubu w 2002 roku. W trakcie lat impreza stopniowo zdobywała na popularności, w wyniku czego w trakcie ostatnich edycji mury Domu Polskiego zapełniały się po sam sufit.

Klub Młodych współpracuje też z innymi klubami działającymi w Domu Polskim a przede wszystkim z gospodarzami Domu Polskiego, czyli Miejscowymi Kołami PZKO z Kościelca i Stanisłowic. Aktywnie wkłada się w utrzymanie Domu Polskiego – personalnie, ale też finansowo.