Nasz dom z pompą

…czyli zakup i instalacja pompy ciepła w DPŻW

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Nazwa programu lub dotacji: Wsparcie finansowe Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie
Nazwa zadania: Zakup i instalacja pompy ciepła w DPŻW
Dofinansowanie: 45000 PLN
Całkowita wartość: 65520 PLN

Flaga i godło Rzeczypospolitej Polskiej

Dom Polski Żwirki i Wigury zgodnie z projektem budowlanym wyposażono w klasyczny system ogrzewania centralnego z piecem na paliwo stałe, czyli głównie węgiel lub koks. Tak w latach 90-tych XX wieku było prosto i tanio – czyli normalnie, wg normy. Jednak nowa norma prawna obowiązująca od 2022 r. już nie pozwala na spalanie węgla (koksu) w domowych piecach – z przyczyn ekologicznych. Z tego powodu musimy zmienić technologię ogrzewania. Niestety, na kościeleckie wzgórze nie dotarła gazyfikacja, i pono nie dotrze, więc zgodnie z zaleceniami fachowców zdecydowaliśmy się na ogrzewanie za pomocą „pompy ciepła“.

Pompa ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenie grzewcze, które stanowi najwydajniejszy sposób ogrzewania domu. Jednak cena zakupu i fachowego montażu jest stosunkowo wysoka, dlatego Rada Gospodarcza DPŻW zdecydowała o instalacji pompy o niższej wydajności, aniżeli wskazuje audyt termiczny domu, zakładając większą izolacyjność termiczną po ociepleniu budynku. Ocieplenie jest jednym z zadań planowanej rewitalizacji Domu Polskiego Żwirki i Wigury. Tymczasem pompa ciepła zapewni bezobsługowe „temperowanie“ ogrzewania, a w razie ostrej zimy dom dogrzany będzie tradycyjnie. Temperowanie może również zmniejszyć uciążliwą wilgoć w ścianach pomieszczeń sutereny.

Zakup i instalację pompy ciepła przeprowadzi specjalizowana firma Tadeáš Tacina – TASAR z Oldrzychowic do końca października. Inwestycję obliczono na 380 000 Kč. Kościeleckie Miejscowe Koło PZKO złożyło wniosek do Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie na dofinansowanie tej inwestycji. Wniosek został przychylnie rozpatrzony, Fundacja przekazała na ten cel 45 000 PLN, więc realizację inwestycji nastartowano.